Vízum, vstupní formality

Španělsko je zemí Evropské unie, takže sem mohou občané České republiky cestovat pouze na základě občanského průkazu či cestovního pasu. Platí zde č. 18 Smlouvy o založení ES, který říká, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“.

Samozřejmě tento bod platí pouze, pokud není narušeno zdraví ostatních lidí a celkově je zachována bezpečnost.

Ve Španělsku nepotřebujete ani pracovní povolení, ani pracovní vízum. Je tomu tak od roku 2006. Podnikatelé si akorát musí vyřídit povolení živnosti a zařídit si záležitosti kolem sociálního zabezpečení.
 
Chystáte-li se zdržet se ve Španělsku déle než 90 dní, je nutné se registrovat na cizinecké policii.
Chcete-li řídit ve Španělsku automobil, nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz, bude vám stačit český ŘP. Mějte ovšem u sebe vždy tzv. zelenou kartu.

V rámci Evropské unie samozřejmě platí i volný pohyb zboží, ale jsou zde omezení vztahující se na některé zboží. Převážet můžete max.. 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 20 l aperitivů, 90 l vína, 10 l lihovin a 110 l piva.

Dejte si také pozor na dovoz a vývoz zboží, které podléhají zvláštním předpisům. Španělsko má podepsané CITES (Mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin). Víte-li, že budete nějakou rostlinu či zvíře přepravovat, zjistěte si, zda se na to nevztahuje tato dohoda. Patří sem např. mušle, korály, kaktusy, orchideje atd.

Pokud byste nedodrželi tyto předpisy, mohli byste se dostat do velkého maléru v podobě trestního stíhání.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist