Obyvatelstvo

Ve Španělsku žije přes 46 milionů obyvatel. Hustota zalidnění je zde 87,8 obyvatel na km2.
Rozložení obyvatel je v této zemi velmi nerovnoměrné. Nejvíce zalidněné jsou pobřežní oblasti a španělské ostrovy. Stále více lidí směřuje do Madridu (hlavní město Španělska), takže v současné době je zde 14% veškerého obyvatelstva státu. Hodně obyvatel je také v dalších velkých městech - v Barceloně, Valencii, Seville, atd.

Do Španělska také směřuje mnoho cizinců, a to především z Afriky a z Jižní Ameriky, v poslední době i čím dál více z Evropy.  Je zde hodně přistěhovalců z Maroka, Guiney, Rumunska...

Domluvíte se zde španělsky, katalánštinou, baskičtinou a galicijštinou. Setkáme se zde i s mnohými nářečími.

Převažuje zde katolické náboženství, ke kterému se hlásí cca tři čtvrtiny obyvatel.  Katolickým náboženstvím je i výrazně ovlivněná tradiční španělská kultura. V malé míře se zde objevuje kromě katolictví ještě židovství, islám a pravoslaví.

Pozor: Ač je Španělsko vyspělá země Evropské unie,dodnes zde trochu pokulhává rovnoprávnost mezi muži a ženami. Samozřejmě oficiálně zde rovnost platí (od roku 1981), ale v běžném životě teprve zdejší obyvatelé k rovnoprávnosti směřuje.

A jací jsou Španělové? Jde o velmi temperamentní národ, který je zatížený na své tradice, ale zároveň se velmi rád baví. Jsou často hluční, ale přátelští a milí. Rádi si s vámi popovídají. Můžete čekat od nich, že vás během hovoru poplácají po zádech či že jinak naváží kontakt dotykem. Je to u nich běžné.

V turistických centrech se setkáte s obchodníky, kteří se vám budou trochu vnucovat se svým zbožím. Buďte asertivní a nemáte-li zájem, dejte to rázně najevo.

 

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist